E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
loossen lassen (D)laisser (F)let (E)deixar (P)
Stammformen loossenlisstgelooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echloossen
duliss
hien/si,hatt/etlisst
mirloossen
dirloosst
siloossen
Prtrit
ech*louss
du*louss
hien/si,hatt/et*louss
mir*loussen
dir*lousst
si*loussen
Pass compos
echhugelooss
duhuesgelooss
hien/si,hatt/ethuetgelooss
mirhugelooss
dirhuttgelooss
sihugelooss
Plus-que-parfait
echhatgelooss
duhasgelooss
hien/si,hatt/ethatgelooss
mirhategelooss
dirhatgelooss
sihategelooss
Futur I
echwäert loossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*liss
du*liss
hien/si,hatt/et*liss
mir*lissen
dir*lisst
si*lissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifloossen
dugéifsloossen
hien/si,hatt/etgéifloossen
mirgéifeloossen
dirgéiftloossen
sigéifeloossen
Conditionnel Pass compos
echhttgelooss
duhssgelooss
hien/si,hatt/ethttgelooss
mirhättegelooss
dirhttgelooss
sihättegelooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlooss!
Plurielloosst!
gelooss
loossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloossenentloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles