E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlotteren verlottern (D)dgnerer (F)
Stammformen verlotterenverlottertverlottert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlotteren
duverlotters
hien/si,hatt/etverlottert
mirverlotteren
dirverlottert
siverlotteren
Pass compos
echsiverlottert
dubassverlottert
hien/si,hatt/etassverlottert
mirsiverlottert
dirsiddverlottert
sisiverlottert
Plus-que-parfait
echwarverlottert
duwaarsverlottert
hien/si,hatt/etwarverlottert
mirwareverlottert
dirwaartverlottert
siwareverlottert
Futur I
echwäert verlotteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlottert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlotteren
dugéifsverlotteren
hien/si,hatt/etgéifverlotteren
mirgéifeverlotteren
dirgéiftverlotteren
sigéifeverlotteren
Conditionnel Pass compos
echwierverlottert
duwiersverlottert
hien/si,hatt/etwierverlottert
mirwiereverlottert
dirwiertverlottert
siwiereverlottert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlotter!
Plurielverlottert!
verlottert
verlotteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles