E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlouder-en verderben, verkommen (D)dgnerer, dlabrer (F)
Stammformen verlouder-enverlouder-tverlouder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlouder-en
duverlouder-s
hien/si,hatt/etverlouder-t
mirverlouder-en
dirverlouder-t
siverlouder-en
Pass compos
echsiverlouder-t
dubassverlouder-t
hien/si,hatt/etassverlouder-t
mirsiverlouder-t
dirsiddverlouder-t
sisiverlouder-t
Plus-que-parfait
echwarverlouder-t
duwaarsverlouder-t
hien/si,hatt/etwarverlouder-t
mirwareverlouder-t
dirwaartverlouder-t
siwareverlouder-t
Futur I
echwäert verlouder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlouder-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlouder-en
dugéifsverlouder-en
hien/si,hatt/etgéifverlouder-en
mirgéifeverlouder-en
dirgéiftverlouder-en
sigéifeverlouder-en
Conditionnel Pass compos
echwierverlouder-t
duwiersverlouder-t
hien/si,hatt/etwierverlouder-t
mirwiereverlouder-t
dirwiertverlouder-t
siwiereverlouder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlouder!
Plurielverlouder-t!
verlouder-t
verlouder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles