E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlounen vermieten (D) – louer qn. (F)
Stammformen verlounenverlountverlount
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlounen
duverlouns
hien/si,hatt/etverlount
mirverlounen
dirverlount
siverlounen
Pass compos
echhuverlount
duhuesverlount
hien/si,hatt/ethuetverlount
mirhuverlount
dirhuttverlount
sihuverlount
Plus-que-parfait
echhatverlount
duhasverlount
hien/si,hatt/ethatverlount
mirhateverlount
dirhatverlount
sihateverlount
Futur I
echwäert verlounen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlount hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlounen
dugéifsverlounen
hien/si,hatt/etgéifverlounen
mirgéifeverlounen
dirgéiftverlounen
sigéifeverlounen
Conditionnel Pass compos
echhttverlount
duhssverlount
hien/si,hatt/ethttverlount
mirhätteverlount
dirhttverlount
sihätteverlount
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverloun!
Plurielverlount!
verlount
verlounen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverlount
dugëssverlount
hie/si,hatt/etgëttverlount
mirgiverlount
dirgittverlount
sigiverlount
Pass compos
echsiverlount ginn
dubassverlount ginn
hien/si,hatt/etassverlount ginn
mirsiverlount ginn
dirsiddverlount ginn
sisiverlount ginn
Plus-que-parfait
echwarverlount ginn
duwaarsverlount ginn
hien/si,hatt/etwarverlount ginn
mirwareverlount ginn
dirwaartverlount ginn
siwareverlount ginn
Futur I
echwäert verlount ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlount gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verlount
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verlount ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verlount ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belounenlounen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles