E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verloun-en vermieten (D)louer qn. (F)
Stammformen verloun-enverloun-tverloun-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverloun-en
duverloun-s
hien/si,hatt/etverloun-t
mirverloun-en
dirverloun-t
siverloun-en
Pass compos
echhuverloun-t
duhuesverloun-t
hien/si,hatt/ethuetverloun-t
mirhuverloun-t
dirhuttverloun-t
sihuverloun-t
Plus-que-parfait
echhatverloun-t
duhasverloun-t
hien/si,hatt/ethatverloun-t
mirhateverloun-t
dirhatverloun-t
sihateverloun-t
Futur I
echwäert verloun-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verloun-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverloun-en
dugéifsverloun-en
hien/si,hatt/etgéifverloun-en
mirgéifeverloun-en
dirgéiftverloun-en
sigéifeverloun-en
Conditionnel Pass compos
echhttverloun-t
duhssverloun-t
hien/si,hatt/ethttverloun-t
mirhätteverloun-t
dirhttverloun-t
sihätteverloun-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverloun!
Plurielverloun-t!
verloun-t
verloun-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverloun-t
dugëssverloun-t
hie/si,hatt/etgëttverloun-t
mirgiverloun-t
dirgittverloun-t
sigiverloun-t
Pass compos
echsiverloun-t ginn
dubassverloun-t ginn
hien/si,hatt/etassverloun-t ginn
mirsiverloun-t ginn
dirsiddverloun-t ginn
sisiverloun-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverloun-t ginn
duwaarsverloun-t ginn
hien/si,hatt/etwarverloun-t ginn
mirwareverloun-t ginn
dirwaartverloun-t ginn
siwareverloun-t ginn
Futur I
echwäert verloun-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verloun-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verloun-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verloun-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verloun-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beloun-enloun-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles