E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lousen losen (D)tirer au sort (F)
Stammformen lousenloustgeloust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlousen
dulouss
hien/si,hatt/etloust
mirlousen
dirloust
silousen
Pass compos
echhugeloust
duhuesgeloust
hien/si,hatt/ethuetgeloust
mirhugeloust
dirhuttgeloust
sihugeloust
Plus-que-parfait
echhatgeloust
duhasgeloust
hien/si,hatt/ethatgeloust
mirhategeloust
dirhatgeloust
sihategeloust
Futur I
echwäert lousen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geloust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflousen
dugéifslousen
hien/si,hatt/etgéiflousen
mirgéifelousen
dirgéiftlousen
sigéifelousen
Conditionnel Pass compos
echhttgeloust
duhssgeloust
hien/si,hatt/ethttgeloust
mirhättegeloust
dirhttgeloust
sihättegeloust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlous!
Plurielloust!
geloust
lousen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslousenverlousen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles