E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
alueden einladen (D)inviter (F)
Stammformen aluedenluet anagelueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlueden an
duluets an
hien/si,hatt/etluet an
mirlueden an
dirluet an
silueden an
Pass compos
echhunnagelueden
duhuesagelueden
hien/si,hatt/ethuetagelueden
mirhunnagelueden
dirhuttagelueden
sihunnagelueden
Plus-que-parfait
echhatagelueden
duhasagelueden
hien/si,hatt/ethatagelueden
mirhatenagelueden
dirhatagelueden
sihatenagelueden
Futur I
echwäert alueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agelueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalueden
dugéifsalueden
hien/si,hatt/etgéifalueden
mirgéifenalueden
dirgéiftalueden
sigéifenalueden
Conditionnel Pass compos
echhttagelueden
duhssagelueden
hien/si,hatt/ethttagelueden
mirhttenagelueden
dirhttagelueden
sihttenagelueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet an!
Plurielluet an!
agelueden
alueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagelueden
dugëssagelueden
hie/si,hatt/etgëttagelueden
mirginnagelueden
dirgittagelueden
siginnagelueden
Pass compos
echsinnageluede ginn
dubassageluede ginn
hien/si,hatt/etassageluede ginn
mirsinnageluede ginn
dirsiddageluede ginn
sisinnageluede ginn
Plus-que-parfait
echwarageluede ginn
duwaarsageluede ginn
hien/si,hatt/etwarageluede ginn
mirwarenageluede ginn
dirwaartageluede ginn
siwarenageluede ginn
Futur I
echwäert ageluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agelueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausluedenbeluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles