E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auslueden ausladen (D) – dcharger (F)
Stammformen ausluedenluet ausausgelueden
Eegenschaften unregelmig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlueden aus
duluets aus
hien/si,hatt/etluet aus
mirlueden aus
dirluet aus
silueden aus
Pass compos
echhunnausgelueden
duhuesausgelueden
hien/si,hatt/ethuetausgelueden
mirhunnausgelueden
dirhuttausgelueden
sihunnausgelueden
Plus-que-parfait
echhatausgelueden
duhasausgelueden
hien/si,hatt/ethatausgelueden
mirhatenausgelueden
dirhatausgelueden
sihatenausgelueden
Modale Futur I
echwäert auslueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgelueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslueden
dugéifsauslueden
hien/si,hatt/etgéifauslueden
mirgéifenauslueden
dirgéiftauslueden
sigéifenauslueden
Conditionnel pass compos
echhttausgelueden
duhssausgelueden
hien/si,hatt/ethttausgelueden
mirhttenausgelueden
dirhttausgelueden
sihttenausgelueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet aus!
Plurielluet aus!
ausgelueden
auslueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgelueden
dugëssausgelueden
hie/si,hatt/etgëttausgelueden
mirginnausgelueden
dirgittausgelueden
siginnausgelueden
Pass compos
echsinnausgeluede ginn
dubassausgeluede ginn
hien/si,hatt/etassausgeluede ginn
mirsinnausgeluede ginn
dirsiddausgeluede ginn
sisinnausgeluede ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeluede ginn
duwaarsausgeluede ginn
hien/si,hatt/etwarausgeluede ginn
mirwarenausgeluede ginn
dirwaartausgeluede ginn
siwarenausgeluede ginn
Modale Futur I
echwäert ausgeluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgelueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgeluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenbeluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles