E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
belueden beladen (D)charger, lester (F)
Stammformen beluedenbeluetbelueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbelueden
dubeluets
hien/si,hatt/etbeluet
mirbelueden
dirbeluet
sibelueden
Pass compos
echhubelueden
duhuesbelueden
hien/si,hatt/ethuetbelueden
mirhubelueden
dirhuttbelueden
sihubelueden
Plus-que-parfait
echhatbelueden
duhasbelueden
hien/si,hatt/ethatbelueden
mirhatebelueden
dirhatbelueden
sihatebelueden
Futur I
echwäert belueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbelueden
dugéifsbelueden
hien/si,hatt/etgéifbelueden
mirgéifebelueden
dirgéiftbelueden
sigéifebelueden
Conditionnel Pass compos
echhttbelueden
duhssbelueden
hien/si,hatt/ethttbelueden
mirhättebelueden
dirhttbelueden
sihättebelueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeluet!
Plurielbeluet!
belueden
belueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibelueden
dugëssbelueden
hie/si,hatt/etgëttbelueden
mirgibelueden
dirgittbelueden
sigibelueden
Pass compos
echsibeluede ginn
dubassbeluede ginn
hien/si,hatt/etassbeluede ginn
mirsibeluede ginn
dirsiddbeluede ginn
sisibeluede ginn
Plus-que-parfait
echwarbeluede ginn
duwaarsbeluede ginn
hien/si,hatt/etwarbeluede ginn
mirwarebeluede ginn
dirwaartbeluede ginn
siwarebeluede ginn
Futur I
echwäert beluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif belueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles