E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mlueden umladen (D) – transborder, charger (F)
Stammformen mluedenluet mmgelueden
Eegenschaften unregelmig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlueden m
duluets m
hien/si,hatt/etluet m
mirlueden m
dirluet m
silueden m
Pass compos
echhunnmgelueden
duhuesmgelueden
hien/si,hatt/ethuetmgelueden
mirhunnmgelueden
dirhuttmgelueden
sihunnmgelueden
Plus-que-parfait
echhatmgelueden
duhasmgelueden
hien/si,hatt/ethatmgelueden
mirhatenmgelueden
dirhatmgelueden
sihatenmgelueden
Futur I
echwäert mlueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgelueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmlueden
dugéifsmlueden
hien/si,hatt/etgéifmlueden
mirgéifenmlueden
dirgéiftmlueden
sigéifenmlueden
Conditionnel Pass compos
echhttmgelueden
duhssmgelueden
hien/si,hatt/ethttmgelueden
mirhttenmgelueden
dirhttmgelueden
sihttenmgelueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet m!
Plurielluet m!
mgelueden
mlueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgelueden
dugëssmgelueden
hie/si,hatt/etgëttmgelueden
mirginnmgelueden
dirgittmgelueden
siginnmgelueden
Pass compos
echsinnmgeluede ginn
dubassmgeluede ginn
hien/si,hatt/etassmgeluede ginn
mirsinnmgeluede ginn
dirsiddmgeluede ginn
sisinnmgeluede ginn
Plus-que-parfait
echwarmgeluede ginn
duwaarsmgeluede ginn
hien/si,hatt/etwarmgeluede ginn
mirwarenmgeluede ginn
dirwaartmgeluede ginn
siwarenmgeluede ginn
Futur I
echwäert mgeluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgelueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgeluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgeluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenbeluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles