E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerlueden berladen (D)surcharger (F)
Stammformen iwwerluedeniwwerluetiwwerlueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlueden
duiwwerluets
hien/si,hatt/etiwwerluet
miriwwerlueden
diriwwerluet
siiwwerlueden
Pass compos
echhunniwwerlueden
duhuesiwwerlueden
hien/si,hatt/ethuetiwwerlueden
mirhunniwwerlueden
dirhuttiwwerlueden
sihunniwwerlueden
Plus-que-parfait
echhatiwwerlueden
duhasiwwerlueden
hien/si,hatt/ethatiwwerlueden
mirhateniwwerlueden
dirhatiwwerlueden
sihateniwwerlueden
Futur I
echwäert iwwerlueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlueden
dugéifsiwwerlueden
hien/si,hatt/etgéifiwwerlueden
mirgéifeniwwerlueden
dirgéiftiwwerlueden
sigéifeniwwerlueden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlueden
duhssiwwerlueden
hien/si,hatt/ethttiwwerlueden
mirhtteniwwerlueden
dirhttiwwerlueden
sihtteniwwerlueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerluet!
Plurieliwwerluet!
iwwerlueden
iwwerlueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerlueden
dugëssiwwerlueden
hie/si,hatt/etgëttiwwerlueden
mirginniwwerlueden
dirgittiwwerlueden
siginniwwerlueden
Pass compos
echsinniwwerluede ginn
dubassiwwerluede ginn
hien/si,hatt/etassiwwerluede ginn
mirsinniwwerluede ginn
dirsiddiwwerluede ginn
sisinniwwerluede ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerluede ginn
duwaarsiwwerluede ginn
hien/si,hatt/etwariwwerluede ginn
mirwareniwwerluede ginn
dirwaartiwwerluede ginn
siwareniwwerluede ginn
Futur I
echwäert iwwerluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerlueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles