E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oplueden aufladen (D)charger (F)
Stammformen opluedenluet opopgelueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlueden op
duluets op
hien/si,hatt/etluet op
mirlueden op
dirluet op
silueden op
Pass compos
echhunnopgelueden
duhuesopgelueden
hien/si,hatt/ethuetopgelueden
mirhunnopgelueden
dirhuttopgelueden
sihunnopgelueden
Plus-que-parfait
echhatopgelueden
duhasopgelueden
hien/si,hatt/ethatopgelueden
mirhatenopgelueden
dirhatopgelueden
sihatenopgelueden
Futur I
echwäert oplueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgelueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoplueden
dugéifsoplueden
hien/si,hatt/etgéifoplueden
mirgéifenoplueden
dirgéiftoplueden
sigéifenoplueden
Conditionnel Pass compos
echhttopgelueden
duhssopgelueden
hien/si,hatt/ethttopgelueden
mirhttenopgelueden
dirhttopgelueden
sihttenopgelueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet op!
Plurielluet op!
opgelueden
oplueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgelueden
dugëssopgelueden
hie/si,hatt/etgëttopgelueden
mirginnopgelueden
dirgittopgelueden
siginnopgelueden
Pass compos
echsinnopgeluede ginn
dubassopgeluede ginn
hien/si,hatt/etassopgeluede ginn
mirsinnopgeluede ginn
dirsiddopgeluede ginn
sisinnopgeluede ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeluede ginn
duwaarsopgeluede ginn
hien/si,hatt/etwaropgeluede ginn
mirwarenopgeluede ginn
dirwaartopgeluede ginn
siwarenopgeluede ginn
Futur I
echwäert opgeluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgelueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgeluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenverlueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles