E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlueden verladen (D) – charger, embarquer (F)
Stammformen verluedenverluetverlueden
Eegenschaften unregelmig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlueden
duverluets
hien/si,hatt/etverluet
mirverlueden
dirverluet
siverlueden
Pass compos
echhuverlueden
duhuesverlueden
hien/si,hatt/ethuetverlueden
mirhuverlueden
dirhuttverlueden
sihuverlueden
Plus-que-parfait
echhatverlueden
duhasverlueden
hien/si,hatt/ethatverlueden
mirhateverlueden
dirhatverlueden
sihateverlueden
Futur I
echwäert verlueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlueden
dugéifsverlueden
hien/si,hatt/etgéifverlueden
mirgéifeverlueden
dirgéiftverlueden
sigéifeverlueden
Conditionnel Pass compos
echhttverlueden
duhssverlueden
hien/si,hatt/ethttverlueden
mirhätteverlueden
dirhttverlueden
sihätteverlueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverluet!
Plurielverluet!
verlueden
verlueden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverlueden
dugëssverlueden
hie/si,hatt/etgëttverlueden
mirgiverlueden
dirgittverlueden
sigiverlueden
Pass compos
echsiverluede ginn
dubassverluede ginn
hien/si,hatt/etassverluede ginn
mirsiverluede ginn
dirsiddverluede ginn
sisiverluede ginn
Plus-que-parfait
echwarverluede ginn
duwaarsverluede ginn
hien/si,hatt/etwarverluede ginn
mirwareverluede ginn
dirwaartverluede ginn
siwareverluede ginn
Futur I
echwäert verluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verlueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenoplueden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles