E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beluew-en beloben (D)louer, fliciter (F)
Stammformen beluew-enbeluef-tbeluef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeluew-en
dubeluef-s
hien/si,hatt/etbeluef-t
mirbeluew-en
dirbeluef-t
sibeluew-en
Pass compos
echhubeluef-t
duhuesbeluef-t
hien/si,hatt/ethuetbeluef-t
mirhubeluef-t
dirhuttbeluef-t
sihubeluef-t
Plus-que-parfait
echhatbeluef-t
duhasbeluef-t
hien/si,hatt/ethatbeluef-t
mirhatebeluef-t
dirhatbeluef-t
sihatebeluef-t
Futur I
echwäert beluew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beluef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeluew-en
dugéifsbeluew-en
hien/si,hatt/etgéifbeluew-en
mirgéifebeluew-en
dirgéiftbeluew-en
sigéifebeluew-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeluef-t
duhssbeluef-t
hien/si,hatt/ethttbeluef-t
mirhättebeluef-t
dirhttbeluef-t
sihättebeluef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeluef!
Plurielbeluef-t!
beluef-t
beluew-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeluef-t
dugëssbeluef-t
hie/si,hatt/etgëttbeluef-t
mirgibeluef-t
dirgittbeluef-t
sigibeluef-t
Pass compos
echsibeluef-t ginn
dubassbeluef-t ginn
hien/si,hatt/etassbeluef-t ginn
mirsibeluef-t ginn
dirsiddbeluef-t ginn
sisibeluef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbeluef-t ginn
duwaarsbeluef-t ginn
hien/si,hatt/etwarbeluef-t ginn
mirwarebeluef-t ginn
dirwaartbeluef-t ginn
siwarebeluef-t ginn
Futur I
echwäert beluef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beluef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beluef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beluef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beluef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
luew-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles