E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbleechen verbleichen (D)plir, faner (F)fading (E)
Stammformen verbleechenverbleechtverbleecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbleechen
duverbleechs
hien/si,hatt/etverbleecht
mirverbleechen
dirverbleecht
siverbleechen
Pass compos
echhuverbleecht
duhuesverbleecht
hien/si,hatt/ethuetverbleecht
mirhuverbleecht
dirhuttverbleecht
sihuverbleecht
Plus-que-parfait
echhatverbleecht
duhasverbleecht
hien/si,hatt/ethatverbleecht
mirhateverbleecht
dirhatverbleecht
sihateverbleecht
Futur I
echwäert verbleechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbleecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbleechen
dugéifsverbleechen
hien/si,hatt/etgéifverbleechen
mirgéifeverbleechen
dirgéiftverbleechen
sigéifeverbleechen
Conditionnel Pass compos
echhttverbleecht
duhssverbleecht
hien/si,hatt/ethttverbleecht
mirhätteverbleecht
dirhttverbleecht
sihätteverbleecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbleech!
Plurielverbleecht!
verbleecht
verbleechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverbleecht
dugëssverbleecht
hie/si,hatt/etgëttverbleecht
mirgiverbleecht
dirgittverbleecht
sigiverbleecht
Pass compos
echsiverbleecht ginn
dubassverbleecht ginn
hien/si,hatt/etassverbleecht ginn
mirsiverbleecht ginn
dirsiddverbleecht ginn
sisiverbleecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverbleecht ginn
duwaarsverbleecht ginn
hien/si,hatt/etwarverbleecht ginn
mirwareverbleecht ginn
dirwaartverbleecht ginn
siwareverbleecht ginn
Futur I
echwäert verbleecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbleecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verbleecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verbleecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verbleecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bleechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles