E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oflutschen ablutschen (D)sucer (F)
Stammformen oflutschenlutscht ofofgelutscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlutschen of
dulutschs of
hien/si,hatt/etlutscht of
mirlutschen of
dirlutscht of
silutschen of
Pass compos
echhunnofgelutscht
duhuesofgelutscht
hien/si,hatt/ethuetofgelutscht
mirhunnofgelutscht
dirhuttofgelutscht
sihunnofgelutscht
Plus-que-parfait
echhatofgelutscht
duhasofgelutscht
hien/si,hatt/ethatofgelutscht
mirhatenofgelutscht
dirhatofgelutscht
sihatenofgelutscht
Futur I
echwäert oflutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelutscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoflutschen
dugéifsoflutschen
hien/si,hatt/etgéifoflutschen
mirgéifenoflutschen
dirgéiftoflutschen
sigéifenoflutschen
Conditionnel Pass compos
echhttofgelutscht
duhssofgelutscht
hien/si,hatt/ethttofgelutscht
mirhttenofgelutscht
dirhttofgelutscht
sihttenofgelutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlutsch of!
Pluriellutscht of!
ofgelutscht
oflutschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgelutscht
dugëssofgelutscht
hie/si,hatt/etgëttofgelutscht
mirginnofgelutscht
dirgittofgelutscht
siginnofgelutscht
Pass compos
echsinnofgelutscht ginn
dubassofgelutscht ginn
hien/si,hatt/etassofgelutscht ginn
mirsinnofgelutscht ginn
dirsiddofgelutscht ginn
sisinnofgelutscht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgelutscht ginn
duwaarsofgelutscht ginn
hien/si,hatt/etwarofgelutscht ginn
mirwarenofgelutscht ginn
dirwaartofgelutscht ginn
siwarenofgelutscht ginn
Futur I
echwäert ofgelutscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelutscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgelutscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgelutscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgelutscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
lutschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles