E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lutschen lutschen (D) – sucer (F)
Stammformen lutschenlutschtgelutscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlutschen
dulutschs
hien/si,hatt/etlutscht
mirlutschen
dirlutscht
silutschen
Pass compos
echhugelutscht
duhuesgelutscht
hien/si,hatt/ethuetgelutscht
mirhugelutscht
dirhuttgelutscht
sihugelutscht
Plus-que-parfait
echhatgelutscht
duhasgelutscht
hien/si,hatt/ethatgelutscht
mirhategelutscht
dirhatgelutscht
sihategelutscht
Modale Futur I
echwäert lutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelutscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflutschen
dugéifslutschen
hien/si,hatt/etgéiflutschen
mirgéifelutschen
dirgéiftlutschen
sigéifelutschen
Conditionnel pass compos
echhttgelutscht
duhssgelutscht
hien/si,hatt/ethttgelutscht
mirhättegelutscht
dirhttgelutscht
sihättegelutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlutsch!
Pluriellutscht!
gelutscht
lutschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigelutscht
dugëssgelutscht
hie/si,hatt/etgëttgelutscht
mirgigelutscht
dirgittgelutscht
sigigelutscht
Pass compos
echsigelutscht ginn
dubassgelutscht ginn
hien/si,hatt/etassgelutscht ginn
mirsigelutscht ginn
dirsiddgelutscht ginn
sisigelutscht ginn
Plus-que-parfait
echwargelutscht ginn
duwaarsgelutscht ginn
hien/si,hatt/etwargelutscht ginn
mirwaregelutscht ginn
dirwaartgelutscht ginn
siwaregelutscht ginn
Modale Futur I
echwäert gelutscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelutscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelutscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelutscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gelutscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oflutschen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles