E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lutsch-en lutschen (D) – sucer (F)
Stammformen lutsch-enlutsch-tge-lutsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlutsch-en
dulutsch-s
hien/si,hatt/etlutsch-t
mirlutsch-en
dirlutsch-t
silutsch-en
Pass compos
echhuge-lutsch-t
duhuesge-lutsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-lutsch-t
mirhuge-lutsch-t
dirhuttge-lutsch-t
sihuge-lutsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-lutsch-t
duhasge-lutsch-t
hien/si,hatt/ethatge-lutsch-t
mirhatege-lutsch-t
dirhatge-lutsch-t
sihatege-lutsch-t
Modale Futur I
echwäert lutsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-lutsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflutsch-en
dugéifslutsch-en
hien/si,hatt/etgéiflutsch-en
mirgéifelutsch-en
dirgéiftlutsch-en
sigéifelutsch-en
Conditionnel pass compos
echhttge-lutsch-t
duhssge-lutsch-t
hien/si,hatt/ethttge-lutsch-t
mirhättege-lutsch-t
dirhttge-lutsch-t
sihättege-lutsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlutsch!
Pluriellutsch-t!
ge-lutsch-t
lutsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-lutsch-t
dugëssge-lutsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-lutsch-t
mirgige-lutsch-t
dirgittge-lutsch-t
sigige-lutsch-t
Pass compos
echsige-lutsch-t ginn
dubassge-lutsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-lutsch-t ginn
mirsige-lutsch-t ginn
dirsiddge-lutsch-t ginn
sisige-lutsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-lutsch-t ginn
duwaarsge-lutsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-lutsch-t ginn
mirwarege-lutsch-t ginn
dirwaartge-lutsch-t ginn
siwarege-lutsch-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-lutsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-lutsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-lutsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-lutsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-lutsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oflutsch-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles