E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bleechen bleichen (D) – blanchir, dcolorer (F) – to bleach (E)
Stammformen bleechenbleechtgebleecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleechen
dubleechs
hien/si,hatt/etbleecht
mirbleechen
dirbleecht
sibleechen
Pass compos
echhugebleecht
duhuesgebleecht
hien/si,hatt/ethuetgebleecht
mirhugebleecht
dirhuttgebleecht
sihugebleecht
Plus-que-parfait
echhatgebleecht
duhasgebleecht
hien/si,hatt/ethatgebleecht
mirhategebleecht
dirhatgebleecht
sihategebleecht
Futur I
echwäert bleechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebleecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbleechen
dugéifsbleechen
hien/si,hatt/etgéifbleechen
mirgéifebleechen
dirgéiftbleechen
sigéifebleechen
Conditionnel Pass compos
echhttgebleecht
duhssgebleecht
hien/si,hatt/ethttgebleecht
mirhättegebleecht
dirhttgebleecht
sihättegebleecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleech!
Plurielbleecht!
gebleecht
bleechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebleecht
dugëssgebleecht
hie/si,hatt/etgëttgebleecht
mirgigebleecht
dirgittgebleecht
sigigebleecht
Pass compos
echsigebleecht ginn
dubassgebleecht ginn
hien/si,hatt/etassgebleecht ginn
mirsigebleecht ginn
dirsiddgebleecht ginn
sisigebleecht ginn
Plus-que-parfait
echwargebleecht ginn
duwaarsgebleecht ginn
hien/si,hatt/etwargebleecht ginn
mirwaregebleecht ginn
dirwaartgebleecht ginn
siwaregebleecht ginn
Futur I
echwäert gebleecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebleecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebleecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebleecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebleecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbleechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles