E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
maangelen mangeln (D) – manquer (F)
Stammformen maangelenmaangeltgemaangelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echmaangelen
dumaangels
hien/si,hatt/etmaangelt
mirmaangelen
dirmaangelt
simaangelen
Pass compos
echhugemaangelt
duhuesgemaangelt
hien/si,hatt/ethuetgemaangelt
mirhugemaangelt
dirhuttgemaangelt
sihugemaangelt
Plus-que-parfait
echhatgemaangelt
duhasgemaangelt
hien/si,hatt/ethatgemaangelt
mirhategemaangelt
dirhatgemaangelt
sihategemaangelt
Modale Futur I
echwäert maangelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gemaangelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaangelen
dugéifsmaangelen
hien/si,hatt/etgéifmaangelen
mirgéifemaangelen
dirgéiftmaangelen
sigéifemaangelen
Conditionnel pass compos
echhttgemaangelt
duhssgemaangelt
hien/si,hatt/ethttgemaangelt
mirhättegemaangelt
dirhttgemaangelt
sihättegemaangelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaangel!
Plurielmaangelt!
gemaangelt
maangelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigemaangelt
dugëssgemaangelt
hie/si,hatt/etgëttgemaangelt
mirgigemaangelt
dirgittgemaangelt
sigigemaangelt
Pass compos
echsigemaangelt ginn
dubassgemaangelt ginn
hien/si,hatt/etassgemaangelt ginn
mirsigemaangelt ginn
dirsiddgemaangelt ginn
sisigemaangelt ginn
Plus-que-parfait
echwargemaangelt ginn
duwaarsgemaangelt ginn
hien/si,hatt/etwargemaangelt ginn
mirwaregemaangelt ginn
dirwaartgemaangelt ginn
siwaregemaangelt ginn
Modale Futur I
echwäert gemaangelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gemaangelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gemaangelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gemaangelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gemaangelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles