E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbléien verblühen (D)to whiter (E)
Stammformen verbléienverblittverblitt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du bléis, hie bléit, gebléit (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echverbléien
duverblitts
hien/si,hatt/etverblitt
mirverbléien
dirverbléit
siverbléien
Passé composé
echhuverblitt
duhuesverblitt
hien/si,hatt/ethuetverblitt
mirhuverblitt
dirhuttverblitt
sihuverblitt
Plus-que-parfait
echhatverblitt
duhasverblitt
hien/si,hatt/ethatverblitt
mirhateverblitt
dirhatverblitt
sihateverblitt
Futur I
echwäert verbléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verblitt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbléien
dugéifsverbléien
hien/si,hatt/etgéifverbléien
mirgéifeverbléien
dirgéiftverbléien
sigéifeverbléien
Conditionnel Passé composé
echhättverblitt
duhässverblitt
hien/si,hatt/ethättverblitt
mirhätteverblitt
dirhättverblitt
sihätteverblitt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbléi!
Plurielverbléit!
verblitt
verbléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bléienopbléien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles