E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zermalmen zermalmen (D)broyer (F)
Stammformen zermalmenzermalmtzermalmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzermalmen
duzermalms
hien/si,hatt/etzermalmt
mirzermalmen
dirzermalmt
sizermalmen
Pass compos
echhunnzermalmt
duhueszermalmt
hien/si,hatt/ethuetzermalmt
mirhunnzermalmt
dirhuttzermalmt
sihunnzermalmt
Plus-que-parfait
echhatzermalmt
duhaszermalmt
hien/si,hatt/ethatzermalmt
mirhatenzermalmt
dirhatzermalmt
sihatenzermalmt
Futur I
echwäert zermalmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zermalmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzermalmen
dugéifszermalmen
hien/si,hatt/etgéifzermalmen
mirgéifenzermalmen
dirgéiftzermalmen
sigéifenzermalmen
Conditionnel Pass compos
echhttzermalmt
duhsszermalmt
hien/si,hatt/ethttzermalmt
mirhttenzermalmt
dirhttzermalmt
sihttenzermalmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzermalm!
Plurielzermalmt!
zermalmt
zermalmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzermalmt
dugësszermalmt
hie/si,hatt/etgëttzermalmt
mirginnzermalmt
dirgittzermalmt
siginnzermalmt
Pass compos
echsinnzermalmt ginn
dubasszermalmt ginn
hien/si,hatt/etasszermalmt ginn
mirsinnzermalmt ginn
dirsiddzermalmt ginn
sisinnzermalmt ginn
Plus-que-parfait
echwarzermalmt ginn
duwaarszermalmt ginn
hien/si,hatt/etwarzermalmt ginn
mirwarenzermalmt ginn
dirwaartzermalmt ginn
siwarenzermalmt ginn
Futur I
echwäert zermalmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zermalmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zermalmt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zermalmt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zermalmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles