E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
maltrait-éier-en misshandeln (D)maltraiter (F)
Stammformen maltrait-éier-enmaltrait-éier-tmaltrait-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten malträtéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echmaltrait-éier-en
dumaltrait-éier-s
hien/si,hatt/etmaltrait-éier-t
mirmaltrait-éier-en
dirmaltrait-éier-t
simaltrait-éier-en
Passé composé
echhumaltrait-éier-t
duhuesmaltrait-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmaltrait-éier-t
mirhumaltrait-éier-t
dirhuttmaltrait-éier-t
sihumaltrait-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmaltrait-éier-t
duhasmaltrait-éier-t
hien/si,hatt/ethatmaltrait-éier-t
mirhatemaltrait-éier-t
dirhatmaltrait-éier-t
sihatemaltrait-éier-t
Futur I
echwäert maltrait-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maltrait-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaltrait-éier-en
dugéifsmaltrait-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmaltrait-éier-en
mirgéifemaltrait-éier-en
dirgéiftmaltrait-éier-en
sigéifemaltrait-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmaltrait-éier-t
duhässmaltrait-éier-t
hien/si,hatt/ethättmaltrait-éier-t
mirhättemaltrait-éier-t
dirhättmaltrait-éier-t
sihättemaltrait-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaltrait-éier!
Plurielmaltrait-éier-t!
maltrait-éier-t
maltrait-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimaltrait-éier-t
dugëssmaltrait-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmaltrait-éier-t
mirgimaltrait-éier-t
dirgittmaltrait-éier-t
sigimaltrait-éier-t
Passé composé
echsimaltrait-éier-t ginn
dubassmaltrait-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmaltrait-éier-t ginn
mirsimaltrait-éier-t ginn
dirsiddmaltrait-éier-t ginn
sisimaltrait-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmaltrait-éier-t ginn
duwaarsmaltrait-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmaltrait-éier-t ginn
mirwaremaltrait-éier-t ginn
dirwaartmaltrait-éier-t ginn
siwaremaltrait-éier-t ginn
Futur I
echwäert maltrait-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert maltrait-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif maltrait-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif maltrait-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier maltrait-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles