E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
manag-en managen (D)grer (F)
Stammformen manag-enmanag-tge-manag-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmanag-en
dumanag-s
hien/si,hatt/etmanag-t
mirmanag-en
dirmanag-t
simanag-en
Pass compos
echhuge-manag-t
duhuesge-manag-t
hien/si,hatt/ethuetge-manag-t
mirhuge-manag-t
dirhuttge-manag-t
sihuge-manag-t
Plus-que-parfait
echhatge-manag-t
duhasge-manag-t
hien/si,hatt/ethatge-manag-t
mirhatege-manag-t
dirhatge-manag-t
sihatege-manag-t
Futur I
echwäert manag-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-manag-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmanag-en
dugéifsmanag-en
hien/si,hatt/etgéifmanag-en
mirgéifemanag-en
dirgéiftmanag-en
sigéifemanag-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-manag-t
duhssge-manag-t
hien/si,hatt/ethttge-manag-t
mirhättege-manag-t
dirhttge-manag-t
sihättege-manag-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermanag!
Plurielmanag-t!
ge-manag-t
manag-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-manag-t
dugëssge-manag-t
hie/si,hatt/etgëttge-manag-t
mirgige-manag-t
dirgittge-manag-t
sigige-manag-t
Pass compos
echsige-manag-t ginn
dubassge-manag-t ginn
hien/si,hatt/etassge-manag-t ginn
mirsige-manag-t ginn
dirsiddge-manag-t ginn
sisige-manag-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-manag-t ginn
duwaarsge-manag-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-manag-t ginn
mirwarege-manag-t ginn
dirwaartge-manag-t ginn
siwarege-manag-t ginn
Futur I
echwäert ge-manag-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-manag-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-manag-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-manag-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-manag-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles