E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
marbréieren marbrieren (D) – marbrer (F)
Stammformen marbréierenmarbréiertmarbréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarbréieren
dumarbréiers
hien/si,hatt/etmarbréiert
mirmarbréieren
dirmarbréiert
simarbréieren
Passé composé
echhumarbréiert
duhuesmarbréiert
hien/si,hatt/ethuetmarbréiert
mirhumarbréiert
dirhuttmarbréiert
sihumarbréiert
Plus-que-parfait
echhatmarbréiert
duhasmarbréiert
hien/si,hatt/ethatmarbréiert
mirhatemarbréiert
dirhatmarbréiert
sihatemarbréiert
Futur I
echwäert marbréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marbréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarbréieren
dugéifsmarbréieren
hien/si,hatt/etgéifmarbréieren
mirgéifemarbréieren
dirgéiftmarbréieren
sigéifemarbréieren
Conditionnel Passé composé
echhättmarbréiert
duhässmarbréiert
hien/si,hatt/ethättmarbréiert
mirhättemarbréiert
dirhättmarbréiert
sihättemarbréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarbréier!
Plurielmarbréiert!
marbréiert
marbréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimarbréiert
dugëssmarbréiert
hie/si,hatt/etgëttmarbréiert
mirgimarbréiert
dirgittmarbréiert
sigimarbréiert
Passé composé
echsimarbréiert ginn
dubassmarbréiert ginn
hien/si,hatt/etassmarbréiert ginn
mirsimarbréiert ginn
dirsiddmarbréiert ginn
sisimarbréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmarbréiert ginn
duwaarsmarbréiert ginn
hien/si,hatt/etwarmarbréiert ginn
mirwaremarbréiert ginn
dirwaartmarbréiert ginn
siwaremarbréiert ginn
Futur I
echwäert marbréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marbréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif marbréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif marbréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier marbréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
ungebräuchlich
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles