E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech marin-éier-en marinieren (D)mariner (F)
Stammformen sech marin-éier-enmarin-éier-t sech sech marin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarin-éier-e mech
dumarin-éier-s dech
hien/si,hatt/etmarin-éier-t sech
mirmarin-éier-en eis
dirmarin-éier-t iech
simarin-éier-e sech
Passé composé
echhumechmarin-éier-t
duhuesdechmarin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechmarin-éier-t
mirhunneismarin-éier-t
dirhuttiechmarin-éier-t
sihusechmarin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechmarin-éier-t
duhasdechmarin-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechmarin-éier-t
mirhateneismarin-éier-t
dirhatiechmarin-éier-t
sihatesechmarin-éier-t
Futur I
echwäert marin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert marin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmarin-éier-en
dugéifsmarin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmarin-éier-en
mirgéifemarin-éier-en
dirgéiftmarin-éier-en
sigéifemarin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechmarin-éier-t
duhässdechmarin-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechmarin-éier-t
mirhätteneismarin-éier-t
dirhättiechmarin-éier-t
sihättesechmarin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarin-éierdech!
Plurielmarin-éier-tiech!
marin-éier-t
marin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles