E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demarkéieren demarkieren, senken, absetzen (D) – démarquer (F)
Stammformen demarkéierendemarkéiertdemarkéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdemarkéieren
dudemarkéiers
hien/si,hatt/etdemarkéiert
mirdemarkéieren
dirdemarkéiert
sidemarkéieren
Passé composé
echhunndemarkéiert
duhuesdemarkéiert
hien/si,hatt/ethuetdemarkéiert
mirhunndemarkéiert
dirhuttdemarkéiert
sihunndemarkéiert
Plus-que-parfait
echhatdemarkéiert
duhasdemarkéiert
hien/si,hatt/ethatdemarkéiert
mirhatendemarkéiert
dirhatdemarkéiert
sihatendemarkéiert
Futur I
echwäert demarkéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demarkéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemarkéieren
dugéifsdemarkéieren
hien/si,hatt/etgéifdemarkéieren
mirgéifendemarkéieren
dirgéiftdemarkéieren
sigéifendemarkéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdemarkéiert
duhässdemarkéiert
hien/si,hatt/ethättdemarkéiert
mirhättendemarkéiert
dirhättdemarkéiert
sihättendemarkéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdemarkéier!
Plurieldemarkéiert!
demarkéiert
demarkéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndemarkéiert
dugëssdemarkéiert
hie/si,hatt/etgëttdemarkéiert
mirginndemarkéiert
dirgittdemarkéiert
siginndemarkéiert
Passé composé
echsinndemarkéiert ginn
dubassdemarkéiert ginn
hien/si,hatt/etassdemarkéiert ginn
mirsinndemarkéiert ginn
dirsidddemarkéiert ginn
sisinndemarkéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardemarkéiert ginn
duwaarsdemarkéiert ginn
hien/si,hatt/etwardemarkéiert ginn
mirwarendemarkéiert ginn
dirwaartdemarkéiert ginn
siwarendemarkéiert ginn
Futur I
echwäert demarkéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demarkéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif demarkéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif demarkéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier demarkéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles