E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mark-éier-en markieren (D)marquer (F)
Stammformen mark-éier-enmark-éier-tmark-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmark-éier-en
dumark-éier-s
hien/si,hatt/etmark-éier-t
mirmark-éier-en
dirmark-éier-t
simark-éier-en
Passé composé
echhumark-éier-t
duhuesmark-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmark-éier-t
mirhumark-éier-t
dirhuttmark-éier-t
sihumark-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmark-éier-t
duhasmark-éier-t
hien/si,hatt/ethatmark-éier-t
mirhatemark-éier-t
dirhatmark-éier-t
sihatemark-éier-t
Futur I
echwäert mark-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mark-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmark-éier-en
dugéifsmark-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmark-éier-en
mirgéifemark-éier-en
dirgéiftmark-éier-en
sigéifemark-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmark-éier-t
duhässmark-éier-t
hien/si,hatt/ethättmark-éier-t
mirhättemark-éier-t
dirhättmark-éier-t
sihättemark-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermark-éier!
Plurielmark-éier-t!
mark-éier-t
mark-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimark-éier-t
dugëssmark-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmark-éier-t
mirgimark-éier-t
dirgittmark-éier-t
sigimark-éier-t
Passé composé
echsimark-éier-t ginn
dubassmark-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmark-éier-t ginn
mirsimark-éier-t ginn
dirsiddmark-éier-t ginn
sisimark-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmark-éier-t ginn
duwaarsmark-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmark-éier-t ginn
mirwaremark-éier-t ginn
dirwaartmark-éier-t ginn
siwaremark-éier-t ginn
Futur I
echwäert mark-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mark-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mark-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mark-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mark-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles