E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demarréieren starten (D)démarrer (F)
Stammformen dedemarréierendedemarréiertdedemarréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedemarréieren
dudedemarréiers
hien/si,hatt/etdedemarréiert
mirdedemarréieren
dirdedemarréiert
sidedemarréieren
Passé composé
echhunndedemarréiert
duhuesdedemarréiert
hien/si,hatt/ethuetdedemarréiert
mirhunndedemarréiert
dirhuttdedemarréiert
sihunndedemarréiert
Plus-que-parfait
echhatdedemarréiert
duhasdedemarréiert
hien/si,hatt/ethatdedemarréiert
mirhatendedemarréiert
dirhatdedemarréiert
sihatendedemarréiert
Futur I
echwäert demarréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedemarréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemarréieren
dugéifsdemarréieren
hien/si,hatt/etgéifdemarréieren
mirgéifendemarréieren
dirgéiftdemarréieren
sigéifendemarréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedemarréiert
duhässdedemarréiert
hien/si,hatt/ethättdedemarréiert
mirhättendedemarréiert
dirhättdedemarréiert
sihättendedemarréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedemarréier!
Plurieldedemarréiert!
dedemarréiert
demarréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedemarréiert
dugëssdedemarréiert
hie/si,hatt/etgëttdedemarréiert
mirginndedemarréiert
dirgittdedemarréiert
siginndedemarréiert
Passé composé
echsinndedemarréiert ginn
dubassdedemarréiert ginn
hien/si,hatt/etassdedemarréiert ginn
mirsinndedemarréiert ginn
dirsidddedemarréiert ginn
sisinndedemarréiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedemarréiert ginn
duwaarsdedemarréiert ginn
hien/si,hatt/etwardedemarréiert ginn
mirwarendedemarréiert ginn
dirwaartdedemarréiert ginn
siwarendedemarréiert ginn
Futur I
echwäert dedemarréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedemarréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedemarréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedemarréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedemarréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles