E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchmarschéieren durchmarschieren (D)traverser (marche) (F)
Stammformen duerchmarschéierenmarschéiert duerchduerchmarschéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmarschéieren duerch
dumarschéiers duerch
hien/si,hatt/etmarschéiert duerch
mirmarschéieren duerch
dirmarschéiert duerch
simarschéieren duerch
Passé composé
echsinnduerchmarschéiert
dubassduerchmarschéiert
hien/si,hatt/etassduerchmarschéiert
mirsinnduerchmarschéiert
dirsiddduerchmarschéiert
sisinnduerchmarschéiert
Plus-que-parfait
echwarduerchmarschéiert
duwaarsduerchmarschéiert
hien/si,hatt/etwarduerchmarschéiert
mirwarenduerchmarschéiert
dirwaartduerchmarschéiert
siwarenduerchmarschéiert
Futur I
echwäert duerchmarschéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchmarschéiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchmarschéieren
dugéifsduerchmarschéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchmarschéieren
mirgéifenduerchmarschéieren
dirgéiftduerchmarschéieren
sigéifenduerchmarschéieren
Conditionnel Passé composé
echwierduerchmarschéiert
duwiersduerchmarschéiert
hien/si,hatt/etwierduerchmarschéiert
mirwierenduerchmarschéiert
dirwiertduerchmarschéiert
siwierenduerchmarschéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermarschéier duerch!
Plurielmarschéiert duerch!
duerchmarschéiert
duerchmarschéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amarschéiereneramarschéierenmarschéierenofmarschéierenopmarschéierenumarschéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles