E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
adresséieren adressieren (D) – adresser (F)
Stammformen adresséierenadresséiertadresséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadresséieren
duadresséiers
hien/si,hatt/etadresséiert
miradresséieren
diradresséiert
siadresséieren
Passé composé
echhunnadresséiert
duhuesadresséiert
hien/si,hatt/ethuetadresséiert
mirhunnadresséiert
dirhuttadresséiert
sihunnadresséiert
Plus-que-parfait
echhatadresséiert
duhasadresséiert
hien/si,hatt/ethatadresséiert
mirhatenadresséiert
dirhatadresséiert
sihatenadresséiert
Futur I
echwäert adresséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adresséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadresséieren
dugéifsadresséieren
hien/si,hatt/etgéifadresséieren
mirgéifenadresséieren
dirgéiftadresséieren
sigéifenadresséieren
Conditionnel Passé composé
echhättadresséiert
duhässadresséiert
hien/si,hatt/ethättadresséiert
mirhättenadresséiert
dirhättadresséiert
sihättenadresséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradresséier!
Plurieladresséiert!
adresséiert
adresséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnadresséiert
dugëssadresséiert
hie/si,hatt/etgëttadresséiert
mirginnadresséiert
dirgittadresséiert
siginnadresséiert
Passé composé
echsinnadresséiert ginn
dubassadresséiert ginn
hien/si,hatt/etassadresséiert ginn
mirsinnadresséiert ginn
dirsiddadresséiert ginn
sisinnadresséiert ginn
Plus-que-parfait
echwaradresséiert ginn
duwaarsadresséiert ginn
hien/si,hatt/etwaradresséiert ginn
mirwarenadresséiert ginn
dirwaartadresséiert ginn
siwarenadresséiert ginn
Futur I
echwäert adresséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adresséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif adresséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif adresséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier adresséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles