E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
adress-éier-en adressieren (D)adresser (F)
Stammformen adress-éier-enadress-éier-tadress-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadress-éier-en
duadress-éier-s
hien/si,hatt/etadress-éier-t
miradress-éier-en
diradress-éier-t
siadress-éier-en
Passé composé
echhunnadress-éier-t
duhuesadress-éier-t
hien/si,hatt/ethuetadress-éier-t
mirhunnadress-éier-t
dirhuttadress-éier-t
sihunnadress-éier-t
Plus-que-parfait
echhatadress-éier-t
duhasadress-éier-t
hien/si,hatt/ethatadress-éier-t
mirhatenadress-éier-t
dirhatadress-éier-t
sihatenadress-éier-t
Futur I
echwäert adress-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adress-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadress-éier-en
dugéifsadress-éier-en
hien/si,hatt/etgéifadress-éier-en
mirgéifenadress-éier-en
dirgéiftadress-éier-en
sigéifenadress-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättadress-éier-t
duhässadress-éier-t
hien/si,hatt/ethättadress-éier-t
mirhättenadress-éier-t
dirhättadress-éier-t
sihättenadress-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradress-éier!
Plurieladress-éier-t!
adress-éier-t
adress-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnadress-éier-t
dugëssadress-éier-t
hie/si,hatt/etgëttadress-éier-t
mirginnadress-éier-t
dirgittadress-éier-t
siginnadress-éier-t
Passé composé
echsinnadress-éier-t ginn
dubassadress-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassadress-éier-t ginn
mirsinnadress-éier-t ginn
dirsiddadress-éier-t ginn
sisinnadress-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaradress-éier-t ginn
duwaarsadress-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaradress-éier-t ginn
mirwarenadress-éier-t ginn
dirwaartadress-éier-t ginn
siwarenadress-éier-t ginn
Futur I
echwäert adress-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adress-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif adress-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif adress-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier adress-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles