E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demaskéieren demaskieren (D) – démasquer (F)
Stammformen demaskéierendemaskéiertdemaskéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdemaskéieren
dudemaskéiers
hien/si,hatt/etdemaskéiert
mirdemaskéieren
dirdemaskéiert
sidemaskéieren
Passé composé
echhunndemaskéiert
duhuesdemaskéiert
hien/si,hatt/ethuetdemaskéiert
mirhunndemaskéiert
dirhuttdemaskéiert
sihunndemaskéiert
Plus-que-parfait
echhatdemaskéiert
duhasdemaskéiert
hien/si,hatt/ethatdemaskéiert
mirhatendemaskéiert
dirhatdemaskéiert
sihatendemaskéiert
Futur I
echwäert demaskéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demaskéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemaskéieren
dugéifsdemaskéieren
hien/si,hatt/etgéifdemaskéieren
mirgéifendemaskéieren
dirgéiftdemaskéieren
sigéifendemaskéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdemaskéiert
duhässdemaskéiert
hien/si,hatt/ethättdemaskéiert
mirhättendemaskéiert
dirhättdemaskéiert
sihättendemaskéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdemaskéier!
Plurieldemaskéiert!
demaskéiert
demaskéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndemaskéiert
dugëssdemaskéiert
hie/si,hatt/etgëttdemaskéiert
mirginndemaskéiert
dirgittdemaskéiert
siginndemaskéiert
Passé composé
echsinndemaskéiert ginn
dubassdemaskéiert ginn
hien/si,hatt/etassdemaskéiert ginn
mirsinndemaskéiert ginn
dirsidddemaskéiert ginn
sisinndemaskéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardemaskéiert ginn
duwaarsdemaskéiert ginn
hien/si,hatt/etwardemaskéiert ginn
mirwarendemaskéiert ginn
dirwaartdemaskéiert ginn
siwarendemaskéiert ginn
Futur I
echwäert demaskéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demaskéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif demaskéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif demaskéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier demaskéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles