E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
amasséieren einmassieren (D)
Stammformen amasséierenmasséiert anamasséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmasséieren an
dumasséiers an
hien/si,hatt/etmasséiert an
mirmasséieren an
dirmasséiert an
simasséieren an
Passé composé
echhunnamasséiert
duhuesamasséiert
hien/si,hatt/ethuetamasséiert
mirhunnamasséiert
dirhuttamasséiert
sihunnamasséiert
Plus-que-parfait
echhatamasséiert
duhasamasséiert
hien/si,hatt/ethatamasséiert
mirhatenamasséiert
dirhatamasséiert
sihatenamasséiert
Futur I
echwäert amasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamasséieren
dugéifsamasséieren
hien/si,hatt/etgéifamasséieren
mirgéifenamasséieren
dirgéiftamasséieren
sigéifenamasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättamasséiert
duhässamasséiert
hien/si,hatt/ethättamasséiert
mirhättenamasséiert
dirhättamasséiert
sihättenamasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermasséier an!
Plurielmasséiert an!
amasséiert
amasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnamasséiert
dugëssamasséiert
hie/si,hatt/etgëttamasséiert
mirginnamasséiert
dirgittamasséiert
siginnamasséiert
Passé composé
echsinnamasséiert ginn
dubassamasséiert ginn
hien/si,hatt/etassamasséiert ginn
mirsinnamasséiert ginn
dirsiddamasséiert ginn
sisinnamasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwaramasséiert ginn
duwaarsamasséiert ginn
hien/si,hatt/etwaramasséiert ginn
mirwarenamasséiert ginn
dirwaartamasséiert ginn
siwarenamasséiert ginn
Futur I
echwäert amasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert amasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif amasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif amasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier amasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
masséieren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles