E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
masséieren massieren (D) – masser (F)
Stammformen masséierenmasséiertmasséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmasséieren
dumasséiers
hien/si,hatt/etmasséiert
mirmasséieren
dirmasséiert
simasséieren
Passé composé
echhumasséiert
duhuesmasséiert
hien/si,hatt/ethuetmasséiert
mirhumasséiert
dirhuttmasséiert
sihumasséiert
Plus-que-parfait
echhatmasséiert
duhasmasséiert
hien/si,hatt/ethatmasséiert
mirhatemasséiert
dirhatmasséiert
sihatemasséiert
Futur I
echwäert masséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert masséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmasséieren
dugéifsmasséieren
hien/si,hatt/etgéifmasséieren
mirgéifemasséieren
dirgéiftmasséieren
sigéifemasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmasséiert
duhässmasséiert
hien/si,hatt/ethättmasséiert
mirhättemasséiert
dirhättmasséiert
sihättemasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermasséier!
Plurielmasséiert!
masséiert
masséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimasséiert
dugëssmasséiert
hie/si,hatt/etgëttmasséiert
mirgimasséiert
dirgittmasséiert
sigimasséiert
Passé composé
echsimasséiert ginn
dubassmasséiert ginn
hien/si,hatt/etassmasséiert ginn
mirsimasséiert ginn
dirsiddmasséiert ginn
sisimasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmasséiert ginn
duwaarsmasséiert ginn
hien/si,hatt/etwarmasséiert ginn
mirwaremasséiert ginn
dirwaartmasséiert ginn
siwaremasséiert ginn
Futur I
echwäert masséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert masséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif masséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif masséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier masséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amasséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles