E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mass-éier-en massieren (D)masser (F)
Stammformen mass-éier-enmass-éier-tmass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmass-éier-en
dumass-éier-s
hien/si,hatt/etmass-éier-t
mirmass-éier-en
dirmass-éier-t
simass-éier-en
Passé composé
echhumass-éier-t
duhuesmass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmass-éier-t
mirhumass-éier-t
dirhuttmass-éier-t
sihumass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmass-éier-t
duhasmass-éier-t
hien/si,hatt/ethatmass-éier-t
mirhatemass-éier-t
dirhatmass-éier-t
sihatemass-éier-t
Futur I
echwäert mass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmass-éier-en
dugéifsmass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmass-éier-en
mirgéifemass-éier-en
dirgéiftmass-éier-en
sigéifemass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmass-éier-t
duhässmass-éier-t
hien/si,hatt/ethättmass-éier-t
mirhättemass-éier-t
dirhättmass-éier-t
sihättemass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermass-éier!
Plurielmass-éier-t!
mass-éier-t
mass-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimass-éier-t
dugëssmass-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmass-éier-t
mirgimass-éier-t
dirgittmass-éier-t
sigimass-éier-t
Passé composé
echsimass-éier-t ginn
dubassmass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmass-éier-t ginn
mirsimass-éier-t ginn
dirsiddmass-éier-t ginn
sisimass-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmass-éier-t ginn
duwaarsmass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmass-éier-t ginn
mirwaremass-éier-t ginn
dirwaartmass-éier-t ginn
siwaremass-éier-t ginn
Futur I
echwäert mass-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mass-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mass-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mass-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mass-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amass-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles