E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
masturb-éier-en masturbieren (D)masturber (F)
Stammformen masturb-éier-enmasturb-éier-tmasturb-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmasturb-éier-en
dumasturb-éier-s
hien/si,hatt/etmasturb-éier-t
mirmasturb-éier-en
dirmasturb-éier-t
simasturb-éier-en
Passé composé
echhumasturb-éier-t
duhuesmasturb-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmasturb-éier-t
mirhumasturb-éier-t
dirhuttmasturb-éier-t
sihumasturb-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmasturb-éier-t
duhasmasturb-éier-t
hien/si,hatt/ethatmasturb-éier-t
mirhatemasturb-éier-t
dirhatmasturb-éier-t
sihatemasturb-éier-t
Futur I
echwäert masturb-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert masturb-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmasturb-éier-en
dugéifsmasturb-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmasturb-éier-en
mirgéifemasturb-éier-en
dirgéiftmasturb-éier-en
sigéifemasturb-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmasturb-éier-t
duhässmasturb-éier-t
hien/si,hatt/ethättmasturb-éier-t
mirhättemasturb-éier-t
dirhättmasturb-éier-t
sihättemasturb-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermasturb-éier!
Plurielmasturb-éier-t!
masturb-éier-t
masturb-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles