E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bematleeden bemitleiden (D)plaindre (F)
Stammformen bematleedenbematleetbematleet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbematleeden
dubematleets
hien/si,hatt/etbematleet
mirbematleeden
dirbematleet
sibematleeden
Pass compos
echhubematleet
duhuesbematleet
hien/si,hatt/ethuetbematleet
mirhubematleet
dirhuttbematleet
sihubematleet
Plus-que-parfait
echhatbematleet
duhasbematleet
hien/si,hatt/ethatbematleet
mirhatebematleet
dirhatbematleet
sihatebematleet
Futur I
echwäert bematleeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bematleet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbematleeden
dugéifsbematleeden
hien/si,hatt/etgéifbematleeden
mirgéifebematleeden
dirgéiftbematleeden
sigéifebematleeden
Conditionnel Pass compos
echhttbematleet
duhssbematleet
hien/si,hatt/ethttbematleet
mirhättebematleet
dirhttbematleet
sihättebematleet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbematleet!
Plurielbematleet!
bematleet
bematleeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibematleet
dugëssbematleet
hie/si,hatt/etgëttbematleet
mirgibematleet
dirgittbematleet
sigibematleet
Pass compos
echsibematleet ginn
dubassbematleet ginn
hien/si,hatt/etassbematleet ginn
mirsibematleet ginn
dirsiddbematleet ginn
sisibematleet ginn
Plus-que-parfait
echwarbematleet ginn
duwaarsbematleet ginn
hien/si,hatt/etwarbematleet ginn
mirwarebematleet ginn
dirwaartbematleet ginn
siwarebematleet ginn
Futur I
echwäert bematleet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bematleet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bematleet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bematleet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bematleet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles