E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
maufelen essen (D)manger (F)
Stammformen maufelenmaufeltgemaufelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmaufelen
dumaufels
hien/si,hatt/etmaufelt
mirmaufelen
dirmaufelt
simaufelen
Pass compos
echhugemaufelt
duhuesgemaufelt
hien/si,hatt/ethuetgemaufelt
mirhugemaufelt
dirhuttgemaufelt
sihugemaufelt
Plus-que-parfait
echhatgemaufelt
duhasgemaufelt
hien/si,hatt/ethatgemaufelt
mirhategemaufelt
dirhatgemaufelt
sihategemaufelt
Futur I
echwäert maufelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemaufelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaufelen
dugéifsmaufelen
hien/si,hatt/etgéifmaufelen
mirgéifemaufelen
dirgéiftmaufelen
sigéifemaufelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemaufelt
duhssgemaufelt
hien/si,hatt/ethttgemaufelt
mirhättegemaufelt
dirhttgemaufelt
sihättegemaufelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaufel!
Plurielmaufelt!
gemaufelt
maufelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles