E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech mauser-en mausern (D)muer (F)
Stammformen sech mauser-enmauser-t sech sech ge-mauser-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmauser-e mech
dumauser-s dech
hien/si,hatt/etmauser-t sech
mirmauser-en eis
dirmauser-t iech
simauser-e sech
Pass compos
echhumechge-mauser-t
duhuesdechge-mauser-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-mauser-t
mirhunneisge-mauser-t
dirhuttiechge-mauser-t
sihusechge-mauser-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-mauser-t
duhasdechge-mauser-t
hien/si,hatt/ethatsechge-mauser-t
mirhateneisge-mauser-t
dirhatiechge-mauser-t
sihatesechge-mauser-t
Futur I
echwäert mauser-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mauser-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmauser-en
dugéifsmauser-en
hien/si,hatt/etgéifmauser-en
mirgéifemauser-en
dirgéiftmauser-en
sigéifemauser-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-mauser-t
duhssdechge-mauser-t
hien/si,hatt/ethttsechge-mauser-t
mirhtteneisge-mauser-t
dirhttiechge-mauser-t
sihättesechge-mauser-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermauserdech!
Plurielmauser-tiech!
ge-mauser-t
mauser-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles