E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
meeschteren meistern (D)russir (F)
Stammformen meeschterenmeeschtertgemeeschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeeschteren
dumeeschters
hien/si,hatt/etmeeschtert
mirmeeschteren
dirmeeschtert
simeeschteren
Pass compos
echhugemeeschtert
duhuesgemeeschtert
hien/si,hatt/ethuetgemeeschtert
mirhugemeeschtert
dirhuttgemeeschtert
sihugemeeschtert
Plus-que-parfait
echhatgemeeschtert
duhasgemeeschtert
hien/si,hatt/ethatgemeeschtert
mirhategemeeschtert
dirhatgemeeschtert
sihategemeeschtert
Futur I
echwäert meeschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemeeschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmeeschteren
dugéifsmeeschteren
hien/si,hatt/etgéifmeeschteren
mirgéifemeeschteren
dirgéiftmeeschteren
sigéifemeeschteren
Conditionnel Pass compos
echhttgemeeschtert
duhssgemeeschtert
hien/si,hatt/ethttgemeeschtert
mirhättegemeeschtert
dirhttgemeeschtert
sihättegemeeschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeeschter!
Plurielmeeschtert!
gemeeschtert
meeschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigemeeschtert
dugëssgemeeschtert
hie/si,hatt/etgëttgemeeschtert
mirgigemeeschtert
dirgittgemeeschtert
sigigemeeschtert
Pass compos
echsigemeeschtert ginn
dubassgemeeschtert ginn
hien/si,hatt/etassgemeeschtert ginn
mirsigemeeschtert ginn
dirsiddgemeeschtert ginn
sisigemeeschtert ginn
Plus-que-parfait
echwargemeeschtert ginn
duwaarsgemeeschtert ginn
hien/si,hatt/etwargemeeschtert ginn
mirwaregemeeschtert ginn
dirwaartgemeeschtert ginn
siwaregemeeschtert ginn
Futur I
echwäert gemeeschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemeeschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gemeeschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gemeeschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gemeeschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles