E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ameesselen einmeieln (D)graver (F)
Stammformen ameesselenmeesselt anagemeesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeesselen an
dumeessels an
hien/si,hatt/etmeesselt an
mirmeesselen an
dirmeesselt an
simeesselen an
Pass compos
echhunnagemeesselt
duhuesagemeesselt
hien/si,hatt/ethuetagemeesselt
mirhunnagemeesselt
dirhuttagemeesselt
sihunnagemeesselt
Plus-que-parfait
echhatagemeesselt
duhasagemeesselt
hien/si,hatt/ethatagemeesselt
mirhatenagemeesselt
dirhatagemeesselt
sihatenagemeesselt
Futur I
echwäert ameesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemeesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifameesselen
dugéifsameesselen
hien/si,hatt/etgéifameesselen
mirgéifenameesselen
dirgéiftameesselen
sigéifenameesselen
Conditionnel Pass compos
echhttagemeesselt
duhssagemeesselt
hien/si,hatt/ethttagemeesselt
mirhttenagemeesselt
dirhttagemeesselt
sihttenagemeesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeessel an!
Plurielmeesselt an!
agemeesselt
ameesselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagemeesselt
dugëssagemeesselt
hie/si,hatt/etgëttagemeesselt
mirginnagemeesselt
dirgittagemeesselt
siginnagemeesselt
Pass compos
echsinnagemeesselt ginn
dubassagemeesselt ginn
hien/si,hatt/etassagemeesselt ginn
mirsinnagemeesselt ginn
dirsiddagemeesselt ginn
sisinnagemeesselt ginn
Plus-que-parfait
echwaragemeesselt ginn
duwaarsagemeesselt ginn
hien/si,hatt/etwaragemeesselt ginn
mirwarenagemeesselt ginn
dirwaartagemeesselt ginn
siwarenagemeesselt ginn
Futur I
echwäert agemeesselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemeesselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agemeesselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agemeesselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agemeesselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meesselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles