E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beméien bemühen (D)solliciter (F)
Stammformen beméienbeméitbeméit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeméien
dubeméis
hien/si,hatt/etbeméit
mirbeméien
dirbeméit
sibeméien
Passé composé
echhubeméit
duhuesbeméit
hien/si,hatt/ethuetbeméit
mirhubeméit
dirhuttbeméit
sihubeméit
Plus-que-parfait
echhatbeméit
duhasbeméit
hien/si,hatt/ethatbeméit
mirhatebeméit
dirhatbeméit
sihatebeméit
Futur I
echwäert beméien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beméit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeméien
dugéifsbeméien
hien/si,hatt/etgéifbeméien
mirgéifebeméien
dirgéiftbeméien
sigéifebeméien
Conditionnel Passé composé
echhättbeméit
duhässbeméit
hien/si,hatt/ethättbeméit
mirhättebeméit
dirhättbeméit
sihättebeméit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeméi!
Plurielbeméit!
beméit
beméien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbäibeméien eropbeméien ofméien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles