E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermeiden vermeiden (D)viter (F)
Stammformen vermeidenvermeitvermidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermeiden
duvermeits
hien/si,hatt/etvermeit
mirvermeiden
dirvermeit
sivermeiden
Pass compos
echhuvermidden
duhuesvermidden
hien/si,hatt/ethuetvermidden
mirhuvermidden
dirhuttvermidden
sihuvermidden
Plus-que-parfait
echhatvermidden
duhasvermidden
hien/si,hatt/ethatvermidden
mirhatevermidden
dirhatvermidden
sihatevermidden
Futur I
echwäert vermeiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermeiden
dugéifsvermeiden
hien/si,hatt/etgéifvermeiden
mirgéifevermeiden
dirgéiftvermeiden
sigéifevermeiden
Conditionnel Pass compos
echhttvermidden
duhssvermidden
hien/si,hatt/ethttvermidden
mirhättevermidden
dirhttvermidden
sihättevermidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermeit!
Plurielvermeit!
vermidden
vermeiden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermidden
dugëssvermidden
hie/si,hatt/etgëttvermidden
mirgivermidden
dirgittvermidden
sigivermidden
Pass compos
echsivermidde ginn
dubassvermidde ginn
hien/si,hatt/etassvermidde ginn
mirsivermidde ginn
dirsiddvermidde ginn
sisivermidde ginn
Plus-que-parfait
echwarvermidde ginn
duwaarsvermidde ginn
hien/si,hatt/etwarvermidde ginn
mirwarevermidde ginn
dirwaartvermidde ginn
siwarevermidde ginn
Futur I
echwäert vermidde ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidde gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermidden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermidde ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermidde ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meiden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles