E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermeid-en vermeiden (D)viter (F)
Stammformen vermeid-envermei-tvermidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermeid-en
duvermeit-s
hien/si,hatt/etvermei-t
mirvermeid-en
dirvermei-t
sivermeid-en
Pass compos
echhuvermidd-en
duhuesvermidd-en
hien/si,hatt/ethuetvermidd-en
mirhuvermidd-en
dirhuttvermidd-en
sihuvermidd-en
Plus-que-parfait
echhatvermidd-en
duhasvermidd-en
hien/si,hatt/ethatvermidd-en
mirhatevermidd-en
dirhatvermidd-en
sihatevermidd-en
Futur I
echwäert vermeid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermeid-en
dugéifsvermeid-en
hien/si,hatt/etgéifvermeid-en
mirgéifevermeid-en
dirgéiftvermeid-en
sigéifevermeid-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermidd-en
duhssvermidd-en
hien/si,hatt/ethttvermidd-en
mirhättevermidd-en
dirhttvermidd-en
sihättevermidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermeit!
Plurielvermei-t!
vermidd-en
vermeid-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermidd-en
dugëssvermidd-en
hie/si,hatt/etgëttvermidd-en
mirgivermidd-en
dirgittvermidd-en
sigivermidd-en
Pass compos
echsivermidd-e ginn
dubassvermidd-e ginn
hien/si,hatt/etassvermidd-e ginn
mirsivermidd-e ginn
dirsiddvermidd-e ginn
sisivermidd-e ginn
Plus-que-parfait
echwarvermidd-e ginn
duwaarsvermidd-e ginn
hien/si,hatt/etwarvermidd-e ginn
mirwarevermidd-e ginn
dirwaartvermidd-e ginn
siwarevermidd-e ginn
Futur I
echwäert vermidd-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidd-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermidd-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermidd-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermidd-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meid-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles