E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
umellen anmelden (D) – annoncer, inscrire, dclarer (domicile) (F)
Stammformen umellenmellt unugemellt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmellen un
dumells un
hien/si,hatt/etmellt un
mirmellen un
dirmellt un
simellen un
Pass compos
echhunnugemellt
duhuesugemellt
hien/si,hatt/ethuetugemellt
mirhunnugemellt
dirhuttugemellt
sihunnugemellt
Plus-que-parfait
echhatugemellt
duhasugemellt
hien/si,hatt/ethatugemellt
mirhatenugemellt
dirhatugemellt
sihatenugemellt
Futur I
echwäert umellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugemellt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifumellen
dugéifsumellen
hien/si,hatt/etgéifumellen
mirgéifenumellen
dirgéiftumellen
sigéifenumellen
Conditionnel Pass compos
echhttugemellt
duhssugemellt
hien/si,hatt/ethttugemellt
mirhttenugemellt
dirhttugemellt
sihttenugemellt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermell un!
Plurielmellt un!
ugemellt
umellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugemellt
dugëssugemellt
hie/si,hatt/etgëttugemellt
mirginnugemellt
dirgittugemellt
siginnugemellt
Pass compos
echsinnugemellt ginn
dubassugemellt ginn
hien/si,hatt/etassugemellt ginn
mirsinnugemellt ginn
dirsiddugemellt ginn
sisinnugemellt ginn
Plus-que-parfait
echwarugemellt ginn
duwaarsugemellt ginn
hien/si,hatt/etwarugemellt ginn
mirwarenugemellt ginn
dirwaartugemellt ginn
siwarenugemellt ginn
Futur I
echwäert ugemellt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugemellt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugemellt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugemellt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugemellt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mmellenmellenofmellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles