E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entmėndegen entmündigen (D)
Stammformen entmėndegenentmėndegtentmėndegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentmėndegen
duentmėndegs
hien/si,hatt/etentmėndegt
mirentmėndegen
direntmėndegt
sientmėndegen
Passé composé
echhunnentmėndegt
duhuesentmėndegt
hien/si,hatt/ethuetentmėndegt
mirhunnentmėndegt
dirhuttentmėndegt
sihunnentmėndegt
Plus-que-parfait
echhatentmėndegt
duhasentmėndegt
hien/si,hatt/ethatentmėndegt
mirhatenentmėndegt
dirhatentmėndegt
sihatenentmėndegt
Futur I
echwäert entmėndegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entmėndegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentmėndegen
dugéifsentmėndegen
hien/si,hatt/etgéifentmėndegen
mirgéifenentmėndegen
dirgéiftentmėndegen
sigéifenentmėndegen
Conditionnel Passé composé
echhättentmėndegt
duhässentmėndegt
hien/si,hatt/ethättentmėndegt
mirhättenentmėndegt
dirhättentmėndegt
sihättenentmėndegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentmėndeg!
Plurielentmėndegt!
entmėndegt
entmėndegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentmėndegt
dugëssentmėndegt
hie/si,hatt/etgëttentmėndegt
mirginnentmėndegt
dirgittentmėndegt
siginnentmėndegt
Passé composé
echsinnentmėndegt ginn
dubassentmėndegt ginn
hien/si,hatt/etassentmėndegt ginn
mirsinnentmėndegt ginn
dirsiddentmėndegt ginn
sisinnentmėndegt ginn
Plus-que-parfait
echwarentmėndegt ginn
duwaarsentmėndegt ginn
hien/si,hatt/etwarentmėndegt ginn
mirwarenentmėndegt ginn
dirwaartentmėndegt ginn
siwarenentmėndegt ginn
Futur I
echwäert entmėndegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entmėndegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entmėndegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entmėndegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entmėndegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles