E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bäimëschen beimischen (D) – ajouter, mélanger (F)
Stammformen bäimëschenmëscht bäibäigemëscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmësche bäi
dumëschs bäi
hien/si,hatt/etmëscht bäi
mirmësche bäi
dirmëscht bäi
simësche bäi
Passé composé
echhubäigemëscht
duhuesbäigemëscht
hien/si,hatt/ethuetbäigemëscht
mirhubäigemëscht
dirhuttbäigemëscht
sihubäigemëscht
Plus-que-parfait
echhatbäigemëscht
duhasbäigemëscht
hien/si,hatt/ethatbäigemëscht
mirhatebäigemëscht
dirhatbäigemëscht
sihatebäigemëscht
Futur I
echwäert bäimëschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigemëscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäimëschen
dugéifsbäimëschen
hien/si,hatt/etgéifbäimëschen
mirgéifebäimëschen
dirgéiftbäimëschen
sigéifebäimëschen
Conditionnel Passé composé
echhättbäigemëscht
duhässbäigemëscht
hien/si,hatt/ethättbäigemëscht
mirhättebäigemëscht
dirhättbäigemëscht
sihättebäigemëscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermësch bäi!
Plurielmëscht bäi!
bäigemëscht
bäimëschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibäigemëscht
dugëssbäigemëscht
hie/si,hatt/etgëttbäigemëscht
mirgibäigemëscht
dirgittbäigemëscht
sigibäigemëscht
Passé composé
echsibäigemëscht ginn
dubassbäigemëscht ginn
hien/si,hatt/etassbäigemëscht ginn
mirsibäigemëscht ginn
dirsiddbäigemëscht ginn
sisibäigemëscht ginn
Plus-que-parfait
echwarbäigemëscht ginn
duwaarsbäigemëscht ginn
hien/si,hatt/etwarbäigemëscht ginn
mirwarebäigemëscht ginn
dirwaartbäigemëscht ginn
siwarebäigemëscht ginn
Futur I
echwäert bäigemëscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigemëscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäigemëscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bäigemëscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bäigemëscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amëschendramëschenmatmëschenmëschenvermëschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles