E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matmėschen mitmischen (D) – mélanger (F)
Stammformen matmėschenmėscht matmatgemėscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsche mat
dumėschs mat
hien/si,hatt/etmėscht mat
mirmėsche mat
dirmėscht mat
simėsche mat
Passé composé
echhumatgemėscht
duhuesmatgemėscht
hien/si,hatt/ethuetmatgemėscht
mirhumatgemėscht
dirhuttmatgemėscht
sihumatgemėscht
Plus-que-parfait
echhatmatgemėscht
duhasmatgemėscht
hien/si,hatt/ethatmatgemėscht
mirhatematgemėscht
dirhatmatgemėscht
sihatematgemėscht
Futur I
echwäert matmėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatmėschen
dugéifsmatmėschen
hien/si,hatt/etgéifmatmėschen
mirgéifematmėschen
dirgéiftmatmėschen
sigéifematmėschen
Conditionnel Passé composé
echhättmatgemėscht
duhässmatgemėscht
hien/si,hatt/ethättmatgemėscht
mirhättematgemėscht
dirhättmatgemėscht
sihättematgemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch mat!
Plurielmėscht mat!
matgemėscht
matmėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimatgemėscht
dugëssmatgemėscht
hie/si,hatt/etgëttmatgemėscht
mirgimatgemėscht
dirgittmatgemėscht
sigimatgemėscht
Passé composé
echsimatgemėscht ginn
dubassmatgemėscht ginn
hien/si,hatt/etassmatgemėscht ginn
mirsimatgemėscht ginn
dirsiddmatgemėscht ginn
sisimatgemėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgemėscht ginn
duwaarsmatgemėscht ginn
hien/si,hatt/etwarmatgemėscht ginn
mirwarematgemėscht ginn
dirwaartmatgemėscht ginn
siwarematgemėscht ginn
Futur I
echwäert matgemėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgemėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif matgemėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif matgemėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier matgemėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschendramėschenmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles