E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matmėsch-en mitmischen (D) – mélanger (F)
Stammformen matmėsch-enmėsch-t matmatge-mėsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsch-e mat
dumėsch-s mat
hien/si,hatt/etmėsch-t mat
mirmėsch-e mat
dirmėsch-t mat
simėsch-e mat
Passé composé
echhumatge-mėsch-t
duhuesmatge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-mėsch-t
mirhumatge-mėsch-t
dirhuttmatge-mėsch-t
sihumatge-mėsch-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-mėsch-t
duhasmatge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethatmatge-mėsch-t
mirhatematge-mėsch-t
dirhatmatge-mėsch-t
sihatematge-mėsch-t
Futur I
echwäert matmėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-mėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatmėsch-en
dugéifsmatmėsch-en
hien/si,hatt/etgéifmatmėsch-en
mirgéifematmėsch-en
dirgéiftmatmėsch-en
sigéifematmėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättmatge-mėsch-t
duhässmatge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethättmatge-mėsch-t
mirhättematge-mėsch-t
dirhättmatge-mėsch-t
sihättematge-mėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch mat!
Plurielmėsch-t mat!
matge-mėsch-t
matmėsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimatge-mėsch-t
dugëssmatge-mėsch-t
hie/si,hatt/etgëttmatge-mėsch-t
mirgimatge-mėsch-t
dirgittmatge-mėsch-t
sigimatge-mėsch-t
Passé composé
echsimatge-mėsch-t ginn
dubassmatge-mėsch-t ginn
hien/si,hatt/etassmatge-mėsch-t ginn
mirsimatge-mėsch-t ginn
dirsiddmatge-mėsch-t ginn
sisimatge-mėsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-mėsch-t ginn
duwaarsmatge-mėsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-mėsch-t ginn
mirwarematge-mėsch-t ginn
dirwaartmatge-mėsch-t ginn
siwarematge-mėsch-t ginn
Futur I
echwäert matge-mėsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-mėsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif matge-mėsch-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif matge-mėsch-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier matge-mėsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėsch-enbäimėsch-endramėsch-enmėsch-envermėsch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles